Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Ask 5986147



*

nr 598 6147


Ask

Empire-stil, mässingsdekor, längd: 15


Utrop:

100 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 september 2009
kl 17:12:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/9 18:44:08 1      100 kr
4/9 20:12:05 2      200 kr
5/9 12:52:24 3      200 kr
6/9 18:15:52 2      Vinnande bud
6/9 21:00:01 4      350 kr


  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask empire empire-stil empirestil karl johan mässingsdekor
  • 6516 Ask
    + skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:05
  • 6543 Ask
    pietra dura, fågel, 14,5x10
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:53
  • 6537 Blyerts
    Augusta Askergren. Signerad, daterad 1860, Rinkest..//
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:54
  • 6356 Fat
    Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta ..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:30
  • 6512 Fåtöljer
    Ett par, Markku Pakkanen, "Harlekiini", Asko, etik..//
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 19:17
  • 6555 Hatt
    ”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 19:27




Ladda ner broschyr